header image
Start arrow Prace inzynierskie arrow Zakończone arrow Magdalena Górska i Gabriela Leśniak
Magdalena Górska i Gabriela Leśniak Drukuj E-mail

Rozwój aplikacji do obsługi i wizualizacji danych ze stacji pomiaru jakości powietrza

Obrona - styczeń 2022 - PDF

Opis: Celem omawianej pracy dyplomowej był rozwój aplikacji internetowej służącej do przetwarzania i wizualizacji danych ze stacji mierzącej poziom zanieczyszczeń powietrza zlokalizowanej na dachu wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej Akademii Górniczo Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie.
W pierwszym rozdziale nakreślono zakres rozbudowy aplikacji a także podział pracy pomiędzy autorkami. Następnie, w celu wprowadzenia Czytelnika w tematykę pracy, napisano wstęp teoretyczny, który zaczyna się od ogólnego opisu atmosfery Ziemi. W dalszej kolejności, skupiono się na poszczególnych zanieczyszczeniach mierzonych przez czujniki wchodzące w skład stacji badawczej. Pokrótce omówiono również stan powietrza w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem Krakowa.
Kolejne rozdziały pracy zostały podzielone na dwie kategorie – te dotyczące front-endu oraz back-endu. Pierwsze z nich, realizowane przez Magdalenę Górską, odnoszą się do realizacji części aplikacji odpowiadającej za klienta. Na początku wyszczególniono wykorzystane w projekcie technologie wraz z ich skrótową charakterystyką. Następnie skupiono się na opisie strony technicznej projektu – omówiono strukturę oraz sposób działania aplikacji, a także opisano zastosowane rozwiązania technologiczne. W kolejnym rozdziale przedstawiono instrukcję uruchomienia tej części projektu, a także skupiono się na widoku aplikacji z perspektywy użytkownika - zaprezentowano cały zaimplementowany interfejs, a także omówiono dostępne w nim funkcje.
W dalszej części pracy, realizowanej przez Gabrielę Leśniak, zaprezentowano część aplikacji odpowiadającą za serwer. Zaczęto od opisu wykorzystanego stosu technologicznego, a także opisu struktury projektu ze szczególnym uwzględnieniem wprowadzonych zmian i usprawnień. Następnie przedstawiono korzyści płynące z opatrzenia kodu aplikacji testami, a także omówiono sposób ich implementacji oraz wyjaśniono, jak je wywołać. W kolejnym rozdziale zaprezentowano wprowadzoną automatyzację uruchamiania aplikacji, zarówno części klienta, jak i serwera.
Praca zakończona jest podsumowaniem, w którym zebrano rezultaty podjętych działań oraz podkreślono znaczenie wprowadzonych zmian.

< Poprzedni   Następny >